Nenechte ladem plochou střechu: Jak ji využít?

 Z architektonického hlediska zdůrazňuje moderní styl a bez problémů zastřeší i půdorysy složitějších tvarů. Podle funkce, kterou od ní očekáváte, vyžaduje různé povrchové úpravy. Jiné požadavky mají dnes oblíbené vegetační střechy, jiné zas klasické pochozí střešní terasy. V kopcovitém terénu, kde je rodinný dům zasazen do svahu, může plochá střecha zastat i místo parkoviště. V takovém případě musí být navržena jako pojízdná.

 plochá střecha

V objetí zeleně

Fanoušci vegetační střechy mají na výběr dvě varianty. Podle druhu rostlin volí buď méně náročné, nepochozí, takzvané extenzivní nebo více zatížené, intenzivní střechy. Každopádně však mají ozeleněné ploché střechy své opodstatnění i z pohledu ekologie a zdravého klimatu v domě. Vegetační střechy zároveň tlumí hluk, chrání střechu i celou stavbu. Nejdůležitější bod v průřezu vegetační střechy je hydroizolační vrstva. Měla by být vyvedena minimálně 150 mm nad povrch substrátu, chráněna proti UV záření, ale zejména odolná proti prorůstání kořenů vysazených rostlin. Její ochranu před mechanickým poškozením zajišťují netkané textilie ze syntetických vláken, ale i materiál drenážní vrstvy.
vyhlídková terasa

Střešní terasa

Jde o pochozí typ ploché střechy, jejíž vrchní nášlapnou vrstvu můžete klást na sucho nebo na mokro. Dlažba, která se ukládá na sucho do štěrku nebo na podložku, by měla mít minimálně 40 x 40 cm. Bude tak dostatečně stabilní a odolá i proti silnému větru. Takzvané mokré terasy se kladou do maltového lože, jsou tak odolnější proti povětrnostním vlivům. Drenážní ochranná vrstva, například nopová fólie, se položí na hydroizolaci a na ni se rozetře betonová mazanina. Nezapomeňte na dilataci betonové mazaniny každých 150 cm a odvodnění hydroizolačního systému. Dlažba, ať už keramická nebo betonová, musí být samozřejmě mrazuvzdorná a protiskluzová. Stejně důležitá je bezpečnost. Je na vás, jaký typ řešení zábradlí si zvolíte: zděné, kovové nebo efektně průhledné z bezpečnostního skla.