Středně velký pes s typickou

Velikost a stavba těla

Barbeta často popisují jako selského či venkovsky působícího psa. Barbet má silné a zavalité tělo. Jeho velikost se pohybuje od minimálně 25 cm až do 55 cm. Barbet dosahuje hmotnosti od 20 do 30 kg, má mírně klenutý hřbet. Ocas je svěšený a v oblouku se špičkou zvedá vzhůru. Kulaté oči jsou docela překryté srstí.
osoba se psem

Srst

Srst je delší, huňatá a zvlněná. Místy může být plstnatá. Vyskytuje se v různých variantách zbarvení: černém, šedém, kaštanově hnědém, plavém, špinavě bílé nebo hnědobílé.

Povaha a temperament

Barbetovi se připisují mnohé příjemné povahové vlastnosti. Je veselý, inteligentní, přítulný, poslušný a věrný.

Vhodné prostředí

Kdo hledá milého rodinného psa a rozhodl se pro Barbeta, se určitě rozhodl správně. Barbet si skvěle rozumí s dětmi. Aby se cítil dobře, potřebuje hodně pohybu.

Původ

Velmi starobylé plemeno, které se během staletí téměř nezměnilo. Pokládá se za předchůdce vodních psů, pudla, ale i dlouhosrstých ovčáků. Prakticky vyhynul a dnešní podoba plemene je výsledkem chovatelské rekonstrukce ze sedmdesátých let tohoto století.

Popis

Středně velký pes s typickou "ovčí" srstí, která pokrývá hlavu včetně obličejové partie. Čenich krátký a široký, nos hranatý, výrazný. Oči kulaté, nejlépe tmavohnědé, celkem překryté srstí. Uši nasazené ve výši očí nebo níže, dlouhé, ploché, široké, pokryté kadeřavou srstí. Krk krátký a mocný. Tělo s širokým, prostorným, dosti hlubokým hrudníkem, s mírně klenutým hřbetem, s krátkými, pevnými bedry a se zaoblenou zádí. Nohy rovné, včetně tlap celé porostlé srstí. Srst delší, huňatá, plstnatá, zvlněná, může vytvářet lokny nebo zplstnatělá místa. Pokrývá celý povrch těla. Barva čistě černá, šedá, hnědá, rezavá, plavá, bílá nebo promíchaná. Vícebarevnost se nepřipouští. Velikost: kohoutková výška psů nejméně 54 cm, fen 50 cm při hmotnosti 15-25 kg.
hnědý pees

Využití

Lovecký pes, specialista na vodní práce.

Zvláštní nároky

Hustá, nepropustná srst se obtížně drží v dokonalé čistotě a má typický pach. Proto se barbet drží spíše venku.